Zpět do obchodu

Registrace

Jak nakupovat

Dobrý den,

jmenuji se Míla Martínková. Jsem introvert, kterému vyhovuje nejvíc, když může být sám, ve své dílně, a tvořit. Jsem puntičkář a ráda dělám věci po svém.

Věnuji se tvorbě bot ve stylu barefoot. Jsou pohodlné, krásně vypadají a jsou doslova požehnáním pro prsty u nohou, které najednou mají spoustu místa.

Jakou vybrat velikost?

Mé boty vycházejí ze standardních velikostí. Samozřejmě, že každý máme jiné chodidlo, takže s tím je nutno počítat. Když jdete do obchodu, také vám některé botky okamžitě padnou jako ulité, zatímco jiné nikoli, i když je to vaše velikost. 

Kůže je vynikající přírodní materiál, který se během nošení vytáhne. Je to jeho přirozená vlastnost. Pokud váháte, vyberte raději menší velikost, boty se vaší noze přizpůsobí.

A teď trochu více o tom, jak mé boty vznikají….

Mým velkým vzorem a inspirací je Veronika Mocová, která vede kurzy a také ji možná znáte z televize, kde vystupovala opakovaně v pořadu Rady ptáka Loskutáka.

Nejprve objednám hovězí třísločiněnou kůži, kterou nastříhám. Pak přichází na řadu barvení, voskování, sesazování jednotlivých dílů k sobě. Když je vše v pořádku, tj. hlavně sedí střih, podle mustru ručně nabouchám do bot dírky. Proč? No abych mohla sešít horní díl se stélkou, což je ta část, kterou máme pod chodidlem.

Sviť, žárovko, sviť, ať mi šije nit...

Jakmile jsou dírky hotové, přichází na řadu šití. To znamená ručně sešít dva kožené díly k sobě tak, aby to hlavně dobře vypadalo, nejenom aby bota držela pohromadě. Velmi důležité je lepení plotny, tedy toho, co běžně označujeme jako podrážku. Tady je nutná maximální pečlivost, protože i v této fázi se dá leccos pokazit a hodiny práce, které tomu předcházely, by byly nenávratně pryč.

Jakmile je bota sešitá a podlepená, pustím se do finálních úprav. To znamená zbrousit hrany a vyleštit je. Pokud jsou boty na zapínání, tak navléknu tkaničky, protáhnu gumičku nebo upevním sedlářský nýt a vytvořím otvor pro zapínání.

Nejhorší je, když čekám a čekám a čekám...

Napsáno v několika větách to vypadá jako poměrně snadná práce, ale nejde to tak rychle. Za každým párem bot jsou hodiny práce. Někdy dlouho čekám, než zaschne barva. Když zdobím boty malbou nebo jinou technikou, opět je nutné být trpělivá, dokud povrch nezaschne, aby se mohl zavoskovat. 

Pečlivě, ale s tvůrčí invencí

Tvorba bot je podle mého nesmírně kreativní. Ano, jsou kroky, kdy je nutná pečlivost a preciznost, a není jich málo. Překreslit střih, dobře stříhat a umět používat nůž, rovnoměrně nabouchat dírky. Ovšem míchání a kombinování barev, zdobení a přechod k novým střihům, to mě baví ze všeho nejvíc. Nejzdlouhavější je šití, ale já to vnímám jako relaxační, téměř meditační činnost.

Zajímá vás, odkud mám materiál?

Kůži odebírám od českých dodavatelů, stejně jako barvy. Je třísločiněná, valchovaná. To znamená, že někde jsou „faldíky“, a pak jsou místa, kde je spíše rovnější. Což je naprosto v pořádku. Mějte, prosím, na paměti, že jde o přírodní materiál a nikdy se nic neopakuje.

Plotny (podrážky) nakupuji u ověřeného českého prodejce s dlouholetou tradicí, bohatými zkušenostmi a ochotou poradit. Stejně jako barvy, ty odebírám od malé české rodinné firmy.

Zpět do obchodu